logo-01

Napíšte mi

radim@hotelovydoktor.com

Zavolajte mi

+421 903 801 141

Môj príbeh

Hotelový doktor s.r.o. nadväzuje na moju prvú firmu Ing. Radim Beneš – HMC a Partneri, ktorej činnosť som po 20 rokoch v roku 2011 ukončil. A dnes, v roku 2022 opäť verím, že novozaložená spoločnosť Hotelový doktor s.r.o. si nájde svoje miesto na trhu a bude úspešne motivovať hotelierov a ich tímy k zvyšovaniu výkonnosti a kvalite ponúkaných služieb. Za viac ako 30 rokov v hotelovom priemysle som nazbieral dostatok vedomostí a skúseností, ktoré treba odovzdávať mladšej generácii, začínajúcim podnikateľom alebo tým, ktorí potrebujú nestranné profesionálne konzultácie.

Pracujem v hotelovom priemysle od roku 1990 a som verný tomuto odvetviu doteraz. Prešiel som rôznymi funkciami ako pomocný kuchár, čašník s inkasom, recepčný, asistent obchodného oddelenia, prevádzkar, zástupca vedúceho hotela až po riaditeľa hotela alebo generálneho riaditeľa akciovej spoločnosti. Prevádzkoval som s kamarátmi mestský penzión s cestovnou agentúrou a s ďalšími kamarátmi slovenskú gazdovskú reštauráciu. A to všetko so záujmom o tento odbor.

Moju profesijnú dráhu by som rozdelil do niekoľkých etáp

Prvá etapa

Prvá etapa je spojená odborárskymi zotavovňami, neskôr hotelmi v Piešťanoch a v Jasnej pod Chopkom. Už ako 28 ročný som riadil ubytovacie zariadenie v Jasnej na Bielej púti a potom hotelový komplex v Piešťanoch, ktorý mal 242 izieb, veľké moderné fitness centrum s plaveckým bazénom a outletmi, minigolfovým ihriskom. Piešťanský hotel v 90. rokoch minulého storočia objavovala zahraničná klientela z Belgicka, Francúzska, Veľkej Británie, okolitých krajín, domáci organizátori konferencií a veľkých podujatí. Hotelový komplex prechádzal z uzatvoreného systému na komerčný, takže sme si museli osvojiť vypracované manuály a štandardy, u ktorých tvorby som nechýbal, a v praxi naučiť napr. personál FaB oddelenia, ako pripraviť a prezentovať stravovanie formou table d´hote namiesto objednávania stravy výberom z jedál a následným normovaním. V tomto systéme sa mi zdalo nelogické, že sa hostia v sobotu odhlasovali z pobytu a noví sa na pobyt prihlásili v nedeľu. Navrhol som zmenu, ktorá funguje dodnes – pobyty od soboty do soboty. Vtedy som ako elév začal externe vyučovať na súčasnej Hotelovej akadémii Ľudovíta Wintera a krátko som pôsobil v dnes oceňovanom butikovom hoteli Sergijo.

Druhá etapa

Druhá etapa profesijného života je spojená s Bratislavou, kde som v hoteli Bratislava zastával pozíciu generálneho riaditeľa a.s. Tento, v tej dobe najväčší konferenčný hotel zo 70. rokov minulého storočia, bolo treba zobudiť a pracovať na jeho modernizácii,  zlepšovať spektrum a kvalitu služieb, zoštíhliť a vytvoriť nový manažérsky tím, ktorý zaručí vlastníkom kladné hospodárske výsledky a hosťom kvalitný servis. Hotel mal 387 izieb a bol vďaka svojej veľkosti zameraný tak na konferenčný business, obchodných cestujúcich ako aj na skupinovú turistiku. Hotel sa začal postupne modernizovať,  vracala sa obchodná klientela, konferencie, plesy, výstavy, VIP klientela. Súčasťou zmien bolo zavedenie systému kvality ISO 9001:2000. Po 7 rokoch v hoteli Bratislava som prijal novú ponuku, a to post riaditeľa hotelových prevádzok, ktoré sa nachádzali v Bratislave, Piešťanoch, Trenčianskych Tepliciach a na Podbanskom. Cieľovým segmentom boli klienti z Nemecka, Poľska, Česka, Slovenska, ktorí vyhľadávali možnosti zdravotnej turistiky. Preto boli  súčasťou hotelov aj Neštátne zdravotnícke zariadenia so špecializáciou na fyzioterapiu, balneoterapiu a liečebnú rehabilitáciu. V rámci tejto skupiny som bol zodpovedný za otvorenie 2 bratislavských hotelov a to hotela Color a hotela Premium. Písal sa rok 2010 a firma neustála tlak finančnej krízy a nízkeho dopytu po týchto službách a preto vyhlásila úpadok.  

IMG_5168
IMG_5277

Tretia etapa

Tretia pracovná etapa je spojená s mojim rodným krajom – severnou Moravou. V roku 2010 som nastúpil na pozíciu riaditeľa hotela  Clarion, ktorý bol v Ostrave známy ako Atom a bol vychýrený svojou gastronómiou. Bohužiaľ bol opotrebovaný a fyzicky zastaraný, s množstvom personálu, bez primeranej výkonnosti. Majitelia mali pripravenú rekonštrukciu a prístavbu moderného a tiež najväčšieho kongresového centra v Ostrave, modernizáciu relaxačného centra, všetko sme zvládli za bežnej prevádzky. Hotelový komplex bol v roku 2013 v novom šate. Nielen s tou érou je spojená atletická Zlatá tretra, športové majstrovstvá v hokeji, v krasokorčuľovaní, v baseballe, v latinsko-amerických tancoch, kulturistike či MMA súboje, Miss Princess, kontraktačné medzinárodné výstavy, koncerty, plesy, svadby, rodinné oslavy – hotel opäť ožil a hostil to najlepšie z najlepšieho, čo bolo v „regióne rázovitom“ možné. Získal celý rad ocenení za spoločenskú zodpovednosť vrátane Národnej ceny Českej republiky za spoločenskú zodpovednosť, za najobľúbenejší hotel a mnohé iné. V poskytovaní služieb sme využívali projekt Český systém kvality služieb, lebo výborne poskytnutá služba je základom spokojnosti hosťa. Hotel sa stal útočiskom politických špičiek, vedúcich diplomatických misií, podnikateľov, organizátorov kongresov, zlatých slávikov, nositeľov Nobelovej ceny, olympijských víťazov, hlavy českého štátu a jeho sprievodu ale tiež bežných hostí, ktorí sa radi do hotelu vracali. Toto obdobie môjho života bolo ťažiskovým, tu som sa naučil najviac a som za to vďačný všetkým, ktorí mi v tom boli nápomocní

V roku 2018 som bol zodpovedný za projekty na Slovensku a južnej Morave. Riadil som Mamaison Residence Hotel v Bratislave a prevzal som zodpovednosť za riadenie a rebranding hotela Holiday Inn v Brne, ktorý je v súčasnosti známy ako Quality Hotel Brno Exhibition Centre. Pod mojim vedením hotel získal ocenenie v obľúbenosti hostí Czech Hotel Award. Hotel má pripravenú modernizáciu spoločenských priestorov podľa konceptu Open Loby Concept. Hotel mal zavedený systém green managementu v prevádzkových procesoch. Túžba skoro po 11 rokoch strávených v zahraničí nájsť pôsobisko doma, v Bratislave, sa naplnila, keď som prijal ponuku na pozíciu generálneho riaditeľa hotela DoubleTree by Hilton v Bratislave, no moje pôsobenie po 3 mesiacoch skončilo. Pandémia vrcholila a sebarealizácia sa u nového zamestnávateľa nedostavovala. Začal som si hľadať nové výzvy a jednou z nich je založenie firmy Hotelový doktor s.r.o.  

Mimo to som sa zapájal do práce v Asociácii hotelov a reštaurácií Českej republiky, kde som zastával 6 rokov pozíciu predsedu krajskej sekcie Moravsko-sliezskeho kraja a neskôr predsedu sekcie zodpovedného podnikania. Ďalšími aktivitami boli prednášky na pôde Sliezskej univerzity Opava, výuka žiakov na vyššej odbornej škole AHOL v Ostrave, bol som odborným garantom za predmet cestovný ruch alebo som bol mentorom pedagógov z odborných škôl pri vzdelávaní v rámci ESF projektu Operačný program Ľudské zdroje. Za dlhodobo výborné výsledky a prínos českému hotelierstvu som bol v roku 2016 ocenený ako Hotelier roka v kategórii reťazových hotelov. V časopise Hotelier mi vyšli články na téma výpočtovej techniky, revenue manažmentu pre malé a stredné podniky, green manažmentu, spolupracoval som na monografii s profesorom Gustávom Sládkom „Štandardy a podnikanie v cestovnom ruchu“. V Medzinárodnom klube v Piešťanoch som absolvoval vzdelávacie kurzy, ktoré som šíril ďalej na svojich vzdelávacích aktivitách medzi kolegov hotelierov. V roku 2021 som bol vymenovaný za externého hodnotiteľa pri Ministerstve dopravy a výstavby SR pre hodnotenie projektov dotácií na podporu cestovného ruchu.

Aktivity v prvej súkromnej firme HMC a Partneri som zameral na konzultácie, poradenstvo, vzdelávanie zamestnancov v prvej línii aj manažérov a tak som o víkendoch cestoval za projektami, alebo debatoval so zástupcami majiteľov na tému ich prevádzky. A tak som mohol ovplyvniť svojim názorom alebo podnikateľskými aktivitami tieto zariadenia: popradský hotel Satel, tatranské hotely Slovan a Lomnica, Sanatórium dr. Guhra v Tatranskej Polianke, projekt 4rest v Gerlachove, kongres hotel Gala v Banskej Bystrici, hotel Junior v Jasnej, kúpele Dudince a kúpele Kováčová, Residence Hotel&Club na Donovaloch, hotel Kultúra v Ružomberku, penzión Adika v Mýte pod Ďumbierom, hotel Gavurky v Terchovej, hotel Luna v Žiari nad Hronom, Kongres a Wellness hotel Partizán na Táloch, Kongres Wellness hotel Kaskády v Sielnici, penzión Kuzmínovo na dolnej Orave a Hotel Park v Dolnom Kubíne, hotel Zochova chata, hotel Amadé Chateau Vrakúň, Hotel Pavla v Piešťanoch, Wellness hotel v Patinciach, Hotel Carlton v Bratislave, Art Hotel William v Bratislave, Hotel Empire v Trnave, hotel Ugljan na rovnomennom chorvátskom ostrove, hotelové školy a ďalšie podniky a inštitúcie. Zo školených mladších kolegov sa stali riaditelia alebo majitelia ubytovacích zariadení, čo ma veľmi teší, väčšina hotelov je stále v prevádzke a ja im prajem veľa spokojných hostí a ekonomických úspechov v týchto neľahkých časoch. Ak treba pomôcť, som tu, som späť.

Spolupráca v gastronomickom segmente bola počas mojej pracovnej kariéry veľmi inšpirujúca, najmä stretávaním sa českými hoteliermi a s výbornými šéfkuchármi ako Jan Punčochář, Vojtěch Poštulka, Pavel Čadil, Michal Göth, Martin Staněk, Otto Kokoszynski, Radek Kašpárek, Marcel Ihnačák, Ľubo Herko, Miroslav Kubec a Vojtech Artz. Niektorí z nich boli zamestnancami hotelov, ktoré som riadil, ostatní prezentovali svoje umenie na výstavách, na AHOL Cupe či odborných konferenciách, u ktorých som bol aktívny a zainteresovaný, napr. v Ostrave som organizoval v roku 2012 v spolupráci s AHR ČR gastronomickú výstavu s názvom OSTRAVOVANÍ. Do michelinovské reštaurácie Field k Radkovi Kašpárkovi som vysielal kuchárov na pracovnú stáž. Niektorí z kuchárov sa osamostatnili a majú svoje vlastné úspešné koncepty, niektorí sa venujú Zero Waste konceptu. Martin Staněk odišiel z Ostravy a teraz je kreatívny šéf v Perfect Canteen a člen českého národného kuchárskeho tímu, pripodobnil by som ho k Jurajovi Hruškovi, ktorý hviezdil v kuchyni hotela Premium alebo Josefovi Dufkovi v Brne.  Tiež som absolvoval školenie u Jirky Roitha v jeho projekte Kulinářské umění, výborná skúsenosť. Veľký rešpekt mám pred tandemom Maroš Šivec a Daniel Bukowski, ktorí vedia tak sexy a trendy spraviť catering pre množstvo hostí, že padnete na zadok, napríklad ocenený catering pre PGA European Tour v roku 2011 na ihrisku v Čeladnej.  Tam prevádzkuje svoju výbornú kaviareň Amici môj študent VOŠ AHOL Matej.   

Zabudol som na môj voľný čas, ktorý som venoval aj sprievodcovskej činnosti a spoznával kultúru, pohostinnosť a prácu kolegov v takých exotických destináciách akými boli Mexiko, Kuba, Jamajka, Srí Lanka

Moja pracovná cesta je pestrá, rozmanitá, veľmi zaujímavá. Som veľmi vďačný všetkým, ktorí so mnou spolupracovali, ktorí mi boli vzorom, ktorí mi ukazovali správny smer. Poďakovanie patrí najmä mojej rodine za trpezlivosť.

Ak máte záujem o spoluprácu, neváhajte vyplniť Kontaktný formulár.

Kontaktný formulár: